Nowa Huta Dlaczego Nie


Uwaga! Strona archiwalna. Aktualne wiadomości o cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!
dostępne są na stronie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Wyszukiwarka

Newsletter

Kliknij tutaj i wypełnij formularz jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach.

Aktualność
Elektryczne Gitary rozgrzały Aleję Róż

Elektryczne Gitary rozgrzały Aleję Róż

Rok 2004, kościół Arka Pana – to tu odbył się koncert Edyty Gepert, który zainaugurował muzyczną przygodę Nowej Huty z projektem Nowa Huta. Dlaczego Nie ?!. Do września 2011 roku odbyło się 30 wydarzeń, w tym 28 koncertów i 2 specjalne projekcje filmowe (polska premiera filmu Świadectwo oraz projekcja obrazu R.Wieczyńskiego Popiełuszko. Wolność jest w nas.). W miniony weekend (10 września) odbył się właśnie 30-jubileuszowy koncert, którego gwiazdą był zespół Elektryczne Gitary.

Wsiadł do autobusu człowiek z liściem na głowie. Nikt go nie poratuje nikt mu nic nie powie. Tylko się każdy gapi... Tak swoje powitanie (będące również słowami pierwszego tego dnia prezentowanego przez zespół utworu) rozpoczęła Lidia Jazgar – dyrektor artystyczny projektu.
Elektryczne Gitary, w składzie: Jakub Sienkiewicz, Leon Paduch, Piotr Łojek, Aleksander Korecki, Tomasz Grochowalski, Jacek Wąsowski przygotowały dla nowohuckich fanów największe swoje przeboje. Publiczność, która niezwykle licznie przybyła na koncert, energicznie reagowała na kolejne prezentowane tego wieczoru piosenki, wspólnie śpiewając z zespołem co bardziej znane sobie utwory. Podczas koncertu oczywiście nie mogło zabraknąć utworów Elektrycznych Gitar takich jak: nawiązujące historycznie do miejsca koncertu Głowy Lenina, ale i : A Ty co, Włosy, Koniec, Co Ty tutaj robisz, Dywizjon 303, Przewróciło się niech leży, Kileroraz Spokój grabarza. Gdyby nie zbliżająca się cisza nocna, końca bisów z pewnością nie było by widać.

Zespół Elektryczne Gitary powstał z inicjatywy gitarzysty Rafała Kwaśniewskiego i basisty-klawiszowca Piotra Łojka. Pierwszy koncert nowego kwartetu odbył się 10 maja 1990 r. w warszawskim klubie Hybrydy. Popularność grupy rozpoczęła się jeszcze przed wydaniem płyty - piosenki Włosy i Jestem z miasta. Wkrótce ukazała się płyta Wielka radość. W latach 1993 – 1997 ukazały się kolejne płyty zespołu: A ty co, Huśtawki, Chałtury, Na krzywy ryj oraz ścieżka dźwiękowa do filmu Kiler Juliusza Machulskiego. Jesienią 2000 roku ukazał się podwójny album Elektrycznych Gitar Słodka maska, składający się z części studyjnej oraz części koncertowej. W 2002 roku została nagrana, a w marcu wydana płyta z piosenkami i muzyką do filmu Jacka Bromskiego Kariera Nikosia Dyzmy. We wrześniu w sklepach pojawia się płyta Atomistyka zawierająca 15 piosenek. W roku 2008 do zespołu dołączył gitarzysta Jacek Wąsowski - najpierw w ramach doraźnych zastępstw Piotra Łojka lub Alka Koreckiego, a później na stałe. W czerwcu 2009 r. do sklepów muzycznych trafiła nowa płyta Elektrycznych Gitar, Antena. Album w zamyśle autorów podsumowuje 20-letnią historię zespołu. 2 listopada 2010 r. miała miejsce premiera nowej płyty Elektrycznych Gitar Historia. Powstała ona we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Album zawiera dziesięć utworów poświęconych wydarzeniom historycznym, których okrągłe rocznice przypadały w 2010 roku.

Organizatorzy (Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta) dziękują za współpracę wszystkim partnerom, patronom medialnym, a przede wszystkim sponsorom, bez których pomocy impreza nie byłaby możliwa. Koncert wsparli: CEZ Polska, Elektrownia Skawina, Impel S.A., PKP Cargo S.A., EC „Kraków” S.A.
Szczególne podziękowania należą się służbom mundurowym, które były zaangażowane w realizację koncertu – pomagały w przygotowaniach i dbały o bezpieczeństwo uczestników imprezy. Dziękujemy serdecznie Państwowej Szkole Aspirantów, Straży Miejskiej, Policji oraz firmie Impel Security.
Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Pamiętajmy, iż wydarzeniu jak zawsze towarzyszyła kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.

Z pewnością był to jeden z najbardziej żywiołowych koncertów cyklu. Mamy nadzieję, iż przed nami jeszcze wiele wspaniałych wydarzeń, o których będzie można znaleźć informacje na naszej stronie.

» powrót do listy aktualności...  |  zobacz wydarzenie...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE