Nowa Huta Dlaczego Nie


Wyszukiwarka

Newsletter

Kliknij tutaj i wypełnij formularz jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach.

Aktualność
O nadziei u Cystersów. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! znów zagrała.

O nadziei u Cystersów. Nowa Huta. Dlaczego Nie?! znów zagrała.

28 września 2020 r., godz. 19.00

Słowa nadziei i otuchy – ubrane w poetyckie strofy i wyśpiewane przez krakowskich artystów – popłynęły w poniedziałkowy wieczór, 28 września 2020 roku, z duchowego centrum Nowej Huty – Opactwa Cystersów w Mogile, w stronę tych, którzy każdego dnia mierzą się z problemami wywołanymi przez pandemię COVID’19. Koncert 62. edycji cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! dedykowany był pracownikom służby zdrowia i innych służb, zaangażowanych w walkę z koronawirusem, ale jego przesłanie odnosiło się także do chorych i seniorów oraz ich opiekunów, do osób, które utraciły źródło dochodów, do każdego, w mniejszym lub większym stopniu dotkniętego skutkami szerzenia się wirusa.

Był to najbardziej kameralny koncert w historii cyklu – w zabytkowych krużgankach Opactwa obejrzało go na żywo około 70 osób, wśród nich gospodarz tego wyjątkowego miejsca – opat o. dr Piotr Chojnacki OCist oraz pomysłodawca i koordynator cyklu – poseł na Sejm RP Ireneusz Raś. Tym, którzy mimo chęci nie mogli być z artystami w Mogile, z pomocą przyszła jednak technologia – za sprawą Internetu i transmisji wydarzenia w portalu Facebook, koncert obejrzało kilkuset widzów.

Wystąpili dla nich krakowscy – niekoniecznie z urodzenia, ale zawsze z wyboru - artyści. Koncert tradycyjnie poprowadziła Lidia Jazgar, dyrektor artystyczna cyklu. Jako pierwsza na scenie pojawiła się Agata Rymarowicz, która przy akompaniamencie syna Emiliana zaśpiewała między innymi o iskierkach nadziei w utworze „Bo ja Wam jeszcze pokażę”. Po niej przed widzami wystąpiła Agata Ślazyk, której towarzyszył Tomasz Kmiecik. Za sprawą tego duetu pod zabytkowymi, kunsztownie zdobionymi przed wiekami sklepieniami krużganków popłynęła traktująca o budowie huty pieśń „Pejzaż horyzontalny” do słów autorstwa Wiesława Dymnego. O nadziei, którą niesie z sobą miłość, wzruszająco opowiadała Basia Stępniak-Wilk, wspierana instrumentalnie przez Jaśka Kuska. Związana z nowohuckim Teatrem Ludowym Marta Bizoń zaprosiła słuchaczy na krakowski Kazimierz, śpiewając na klezmerską nutę o łzach, uśmiechu i szczęściu w piosence „Gdy jedna łza” do słów Jacka Cygana, a następnie - do słonecznych i radosnych Włoch skoczną, autorską interpretacją „O sole mio”. O tym, że „Niebo do wynajęcia” na Ziemi człowiek może tworzyć sam, zaśpiewał Robert Kasprzycki, a towarzyszył mu – na gitarze basowej - Krzysztof Wyrwa. Koncert zakończył występ Lidii Jazgar i Ryszarda Brączka. Artystka zaśpiewała utwory z repertuaru zespołu Galicja, którego jest liderką. Poetycko opowiedziała o tym „co było i będzie i jest”, o „radości prawdziwej” i o tym, że człowiek nigdy nie jest sam.

Tradycyjnie już podczas koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! prowadzona była zbiórka funduszy na rzecz nowohuckiego Hospicjum św. Łazarza, które z powodu pandemii ma poważne problemy finansowe. Datki na rzecz podopiecznych placówki zbierali do puszek wolontariusze Hospicjum, a dla oglądających koncert internautów dostępna była kwesta internetowa za pośrednictwem portalu pomagam.pl.

Cykl Nowa Huta. Dlaczego Nie?! powrócił po kilkumiesięcznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa – pomimo utrudnień i na przekór przeciwnościom. Z dobrą energią także dla tych wszystkich, którzy przegapili wydarzenie. Wciąż mogą bowiem spędzić wspaniałe dwie godziny z artystami, których twórczość niesie zawsze nadzieję w najtrudniejszych nawet czasach i utwierdza w przekonaniu, że to co złe – zawsze przemija. Nagranie koncertu jest dostępne na facebookowej stronie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Organizatorami wydarzenia było Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czyżyny, XVI Bieńczyce, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty. Koncert odbył się przy wsparciu Miasta Kraków, a patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Głos. Tygodnik Nowohucki, Radio PLUS, TVP Kraków, Dziennik Polski oraz Dwutygodnik Kraków.pl. Partnerem cyklu jest Agencja Art. Blue.

» powrót do listy aktualności...  |  zobacz wydarzenie...  |  zobacz miejsce...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE