Nowa Huta Dlaczego Nie


Uwaga! Strona archiwalna. Aktualne wiadomości o cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!
dostępne są na stronie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Wyszukiwarka

Newsletter

Kliknij tutaj i wypełnij formularz jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach.

Aktualność
Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zagrała po raz 60-ty na 70-lecie Nowej Huty

Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zagrała po raz 60-ty na 70-lecie Nowej Huty

W niedzielny wieczór, w sercu Nowej Huty - Alei Róż - na zakończenie weekendowej akcji Zajrzyj do Huty odbył się jubileuszowy koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Wydarzenie, zatytułowane Nowa Huta. Miasto Boga wpisane było do kalendarza krakowskich obchodów 70-lecia istnienia najmłodszej części Krakowa, a nowohucka historia wielokrotnie wybrzmiewała w trakcie koncertu.

Na program dwugodzinnego wydarzenia, którego autorem i reżyserem była dyrektor artystyczna cyklu Lidia Jazgar, złożyły się utwory poetyckie i znane pieśni religijne. Historia zmagań o obecność Boga i wiary w przestrzeni Nowej Huty podkreślona została przez komentarze wprowadzające Lidii Jazgar i cytowane przez Piotra Piechę słowa Ojca Świętego Jana Pawła II. Zgromadzeni usłyszeli m.in. Młyny Boże do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego, Słowa z tekstem i muzyką Ryszarda Brączka, Chcę ci coś opowiedzieć w wykonaniu autora Jacka Dewódzkiego, Łąka i Wiatr do słów Andrzeja Zająca OFMConv, Bogu i ludziom sł. Leszek Aleksander Moczulski, muz. Ryszard Brączek. Z tradycyjnych pieśni usłyszeć można było m.in. W krzyżu cierpienie, Z dawna Polski Tyś Królową, Czarna Madonno, My chcemy Boga. Na zakończenie wybrzmiało uroczyście dziękczynne Te Deum. Na scenie wystąpiło 140 artystów – soliści Lidia Jazgar, Przemysław Branny, Jacek Dewódzki, Piotr Piecha, na gitarze zagrał Ryszard Brączek, a pod batutą Tomasza Chmiela wystąpiły Chór i Orkiestra Krakowskiej Młodej Filharmonii oraz Chór Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Za orkiestrację odpowiedzialni byli Michał Woźniak, Bartłomiej Gliniak oraz Tomasz Chmiel, a za przygotowanie chórów – Marek Kluza.

Koncertowi towarzyszyły projekcje archiwalnych materiałów filmowych autorstwa Jerzego Ridana i Krzysztofa Ridana w opracowaniu Krzysztofa Ridana, prezentujących historię Nowej Huty. Wyświetlane były także zdjęcia pochodzące z archiwum Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, na których można było zobaczyć nowohuckie kościoły, w których odbywały się koncerty cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! przez 15 lat jego istnienia.

Tradycyjnie, jak podczas każdego wydarzeniu cyklu, wśród widzów prowadzona była kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.
Organizatorami cyklu są: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czyżyny, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty. Koncert odbył się dzięki wsparciu Miasta Kraków oraz partnerów cyklu: PPU „Fares” Sp. z o.o., Miejskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie., Agencji Art. Blue, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania. Wsparcie promocyjne wydarzenia zapewnili patroni medialni - TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio PLUS, Głos. Tygodnik Nowohucki, dwutygodnik KRAKÓW.PL.

Serdeczne podziękowania Organizatorzy kierują także do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego na ręce pani dyrektor Małgorzaty Popławskiej, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie na ręce komendanta starszego kapitana Marka Chwały - za pomoc przy organizacji koncertu i zapewnienie bezpieczeństwa uczestników, dyrektora Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniewa Grzyba za użyczenie części krzeseł dla widzów.

Jeszcze w tym roku Organizatorzy cyklu zaproszą mieszkańców na koncert kolęd.

» powrót do listy aktualności...  |  zobacz wydarzenie...  |  zobacz miejsce...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE