Nowa Huta Dlaczego Nie


Uwaga! Strona archiwalna. Aktualne wiadomości o cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!
dostępne są na stronie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Wyszukiwarka

Newsletter

Kliknij tutaj i wypełnij formularz jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o aktualnych wydarzeniach.

Aktualność
Świat według Hanny Chrzanowskiej dla Pól Nadziei

Świat według Hanny Chrzanowskiej dla Pól Nadziei

Nie tylko słowa otuchy i miłości, ale też wymierne finansowe wsparcie dla cierpiących, popłynęło w sobotni wieczór 6 kwietnia, z nowohuckiego kościoła „Arka Pana” do pacjentów krakowskiego Hospicjum św. Łazarza. Bohaterką dedykowanego Polom Nadziei koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! była błogosławiona Hanna Chrzanowska.

Idea pielęgnacji i opieki, niesienia chorym ulgi w cierpieniu, wspierania i podtrzymywania ich na duchu, a czasami samej obecności w ostatnich chwilach życia – to wszystko łączy Hannę Chrzanowską z ruchem hospicyjnym. Zbliżająca się pierwsza rocznica beatyfikacji pielęgniarki stanowiła doskonałą okazję do przybliżenia jej postaci. Trudu osadzenia myśli i działalności tej zasłużonej działaczki charytatywnej, pisarki, instruktorki i prekursorki pielęgniarstwa rodzinnego, domowego oraz parafialnego, w szerszym, poetycko-prozatorskim kontekście, podjęła się Agata Bernadt. Reżyserka do współpracy zaprosiła liczne grono krakowskich artystów.

Zanim na scenie pojawili się wykonawcy, zgromadzonej publiczności o idei koncertu, Polach Nadziei, działalności oraz podopiecznych krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza opowiedziały: dyrektor artystyczna cyklu Lidia Jazgar oraz prezes hospicjum, dr. Jolanta Stokłosa. Pomimo padającego deszczu, już na godzinę przed rozpoczęciem koncertu wśród zmierzającej do kościoła publiczności krążyli wolontariusze, zbierający do puszek datki na wsparcie opieki osób terminalnie chorych. Ofiarodawcom wręczano broszki z kwiatem żonkila – międzynarodowego symbolu nadziei.

W rolę tytułowej bohaterki koncertu wcieliła się redaktorka Radia Kraków i autorka książki o błogosławionej - Marzena Florkowska. Dziennikarka nie tylko zredagowała na potrzeby koncertu fragmenty Pamiętnika, listów i notatek Hanny Chrzanowskiej, ale też użyczyła pielęgniarce swego głosu. Dzięki temu widzowie mogli podążyć za spisanymi przez błogosławioną śladami jej życia, śledzić krok po kroku najistotniejsze zdarzenia, ważkie momenty decyzji, rozterek, radości i smutków bohaterki – od pierwszych chwil uczenia się opieki, troski i miłości dla potrzebujących aż po czas ich nauczania. Dopełnieniem i komentarzem do wydarzeń z życia Chrzanowskiej była poezja Cypriana Kamila Norwida, Karola Wojtyły, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Andrzeja Zająca OFM Conv i samej błogosławionej. Zarówno ta recytowana przez Dariusza Kowalskiego - aktora teatralnego i telewizyjnego, znanego m.in. z postaci Janusza Tracza w serialu Plebania - jak i wyśpiewana przez Lidię Jazgar, Grzegorza Dowgiałło, Michała Ziomka i Agatę Bernadt.

Koncert zakończyło odtworzenie jedynego zachowanego nagrania z głosem błogosławionej, pochodzącego z 1970 roku. Chrzanowska dziękowała w nim swoim uczennicom za podejmowany codziennie trud opieki nad potrzebującymi. Z perspektywy czasu Jej słowa nabierają głębszego sensu - wdzięczności dla wszystkich podejmujących się wysiłku pielęgnacji chorych – zadania niełatwego, niejednokrotnie przekraczającego siły nie tylko fizyczne.

W wydarzeniu udział wzięli znakomici muzycy: Joachim Mencel – fortepian, lira korbowa, Ryszard Brączek – gitara, Tomasz Grzybowski – gitara, Adam Prucnal – skrzypce, Grzegorz Piętak – kontrabas, Przemek Pacan – perkusja.

Koncert odbył się przy wsparciu Miasta Kraków. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania partnerom, bez których wydarzenie nie doszłoby do skutku: Arce Pana i Inicjatywie Artystycznej Krakowskie Przedmieście, które były partnerami wydarzenia, PPU „Fares” i Agencji Art. Blue (partnerzy cyklu), a także partnerom Pól Nadziei: BP, Gość Niedzielny. Podziękowania należą się także patronom medialnym, do których należą: Głos. Tygodnik Nowohucki, Radio PLUS, TVP Kraków i Dziennik Polski. Za pomoc przy organizacji i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom koncertu organizatorzy serdecznie dziękują niezawodnemu Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu i Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

» powrót do listy aktualności...  |  zobacz wydarzenie...  |  zobacz miejsce...

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta (OKNH), os. Zgody 1, 31-949 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez OKNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: rodo@krakownh.pl oraz usunięcia poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: biuro@krakownh.pl.

 

WCZYTYWANIE